Zawód: lekarz pierwszego kontaktu
Reforma służby zdrowia przyczyniła się do spopularyzowania specjalności lekarza pierwszego kontaktu. Przeważnie lekarz rodzinny sprawuje opiekę nad całą rodziną. Może wystawić diagnozę pozwalającą na leczenie lub kierować do określonego specjalisty. Swoje zadania realizuje przy bezpośredniej współpracy z pielęgniarkami środowiskowymi oraz położnymi.
Jak wybrać lekarza pierwszego kontaktu?
Przede wszystkim musimy zadeklarować swój wybór na odpowiednim druku i złożyć go w rejestracji lub bezpośrednio u lekarza. Druk ten dostaniemy w recepcji placówki, w której zatrudniony jest wybrany przez nas specjalista. Wybór lekarza rodzinnego nie podlega rejonizacji, co oznacza, że nie musimy się decydować na przychodnię znajdującą się najbliżej domu.
Lekarza pierwszego kontaktu można zmienić bez uzasadnienia, ale nie częściej niż dwa razy w roku. Jeśli zdecydujemy się dokonać zmiany po raz trzeci wiązać się to będzie z dodatkową opłatą.
Na co warto zwracać uwagę przy wyborze lekarza?
Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na doświadczenie i praktykę zawodową lekarza. Ważne jest również, jak się czujemy w jego obecności i czy wzbudza nasze zaufanie.
Lekarz rodzinny jest osobą kompetentną do wystawiania skierowań, uprawniających pacjenta do bezpłatnego korzystania z większości usług systemu ochrony zdrowia. Bez skierowania od swojego lekarza rodzinnego pacjent może udać się do następujących specjalistów: ginekolog, dermatolog, psychiatra i okulista. W wypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia może również korzystać z innych usług systemu.