X

A jak artroskopia

Artroskopia to wziernikowe badanie wnętrza stawów. Najczęściej wykonuje się artroskopię kolana, ale w ten sposób można badać również staw barkowy, łokciowy czy skokowy. Zabieg ten wykonuje sie  w znieczuleniu miejscowym, dolędźwiowym lub ogólnym (u dzieci).

 

Badanie polega na oglądaniu stawu od środka za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. artroskopu – wprowadza się do wnętrza stawu specjalną cienką rurkę metalową z układem optycznym. Pole widzenia jest oświetlone za pomocą włókien szklanych, obraz z mikrokamery wprowadzonej do stawu jest oglądany w powiększeniu na monitorze, co pozwala lekarzowi ortopedzie dokładnie obejrzeć struktury wewnątrzstawowe.

 

Do badanego stawu wprowadza się również odpowiedni wężyk lub wężyki, którymi podawany jest w trakcie badania gaz (dwutlenek węgla) lub roztwór wodny (0,9% roztwór chlorku sodu).

 

Artroskopię stosuje sie w przypadku, gdy konieczne jest „zajrzenie” do wnętrza stawu, aby sprawdzić, co powoduje niewyjaśniony ból bądź zapalenie. Do stawu można wprowadzić miniaturowe narzędzia chirurgiczne i zastosować procedury lecznicze w obrębie stwierdzanej patologii,  np. usunięcie uszkodzonej części łąkotki czy wycięcie przerośniętej błony maziowej, co pozwala często uniknąć operacyjnego otwierania stawu i skrócić po zabiegu okres powrotu do pełnej sprawności fizycznej.

 

Wynik badania przekazywany jest pacjentowi zwykle w formie opisu, niekiedy z dołączonym zapisem video.

(http://www.youtube.com/watch?v=A4gmIs7dX4I)

Artroskopię wykonuje się w przypadkach takich jak:

– urazy stawów
– niestabilności ruchów w stawach
– złamania śródstawowe
– reumatoidalne zapalenie stawów
– zmiany zwyrodnieniowe
– obecność ciał obcych
– nowotwory w obrębie stawów